Divadelní léto pod plzeňským nebem

Divadelní léto pod plzeňským nebem je festival, jehož podstatou je každoroční vznik původní divadelní inscenace, jejíž přirozenou scenérií se stává některé z kouzelných zákoutí historického centra města Plzně. V průběhu července bývá odehrána premiéra a 10 - 13 repríz nové inscenace, dále pak několik repríz inscenace z roku předcházejícího.

Od roku 2014 má Divadelní léto i vedlejší program, v rámci kterého představujeme našim divákům další typy jevištního umění, které je málokdy k vidění pod širým nebem, jako je např. pohybové divadlo, tanec, improvizace, slam poetry, nový cirkus apod. V roce 2017 jsme otevřeli příměstský divadelní tábor pro děti od 9 do 14 let.

Na jevišti DL se pravidelně potkávají plzeňští herci všech souborů Divadla Josefa Kajetána Tyla a Divadla Alfa s pražskými či mimopražskými hereckými hvězdami, známými z televizních obrazovek či filmového plátna. Patronem projektu je Jan Přeučil. V inscenacích Divadelního léta si doposud zahráli např. Martin Zahálka, Jan Zadražil, Martin Hofmann či Pavel Kikinčuk, Kristýna Leichtová, Viktor Limr, Radek Valenta, Roman Zach, Pavel Batěk, Kamil Halbich, v roce 2018 i Michal Dlouhý.

Za 11 let existence má festival za sebou vznik inscenací nejlepší světové dramatiky: Moliérova Dona Juana, Gogolova Revizora, Shakespearovu Marnou lásky snahu, Godziho Krále jelenem, Dumasovy Mušketýry, Goldoniho Lháře, Prokletí rodu Baskervillů aneb pozor zlý pes!, které je inspirováno románem Pes Baskervillský autora A.C. Doyla, Cervanesova Dona Quijota. Drábkovy Akvabely a Rostandova Cyrana. V roce 2015 vznikla v rámci vedlejšího programu i premiérová inscenace NOs.

DL má za stálou diváckou základnu, která již překročila hranici 9 000! Přibližně stejný počet máme i fanoušků na fb.

V rámci Divadelního léta dáváme šanci široké skupině kulturních fandů především z řad studentů možnost přímo se účastnit prací na vzniku představení. Studenti se mohou učit produkční práci, producentské činnosti, nahlédnout do dramaturgie, režie, podílet se na propagační činnosti, foto nebo video-dokumentaci představení, grafice, podílet se na technickém zajištění představení, zvukařské nebo osvětlovačské práci, nahlédnout do práce scénografa nebo kostýmních návrhářů, věnovat se divadelní kritice atd. Studenti obvykle začínají na Divadelním létě jako brigádníci – pořadatelé či pomocný technický personál, postupem času přecházejí na jiné pozice, studují... Divadelním létem prošlo již několik produkčních i herců, kteří se nyní svému oboru věnují profesionálně.

 

Více na www.divadelnileto.cz

Divadelníléto na Facebooku

Fotogalerie