Divadelní léto pod plzeňským nebem

Divadelní léto pod plzeňským nebem je festival, jehož podstatou je každoroční vznik původní divadelní inscenace, jejíž přirozenou scenérií se stává některé z kouzelných zákoutí historického centra města Plzně. V průběhu července bývá odehrána premiéra a 10 - 13 repríz, dále pak několik repríz inscenace z roku předcházejícího.

V roce 2014 vznikl i vedlejší program, v rámci kterého představujeme našim divákům další typy jevištního umění, které je málokdy k vidění pod širým nebem, jako je např. pohybové divadlo, tanec, improvizace, slam poetry, nový cirkus apod.

Festival na sebe váže spoustu osobností z divadelní sféry. Na jevišti DL se pravidelně potkávají plzeňští herci všech souborů Divadla Josefa Kajetána Tyla a Divadla Alfa s pražskými či mimopražskými hereckými hvězdami, známými z televizních obrazovek či filmového plátna. Patronem projektu je Jan Přeučil. V inscenacích Divadelního léta si doposud zahráli např. Martin Zahálka, Jan Zadražil, Martin Hofmann či Pavel Kikinčuk, Kristýna Leichtová, Viktor Limr, Radek Valenta, Roman Zach, Petr Konáš, Pavel Batěk a Kamil Halbich, opakovaně se vrací Diana Toniková, Zdeněk Rohlíček, Michal Štěrba a Bronislav Kotiš. Za 9 let existence má festival za sebou vznik inscenací nejlepší světové dramatiky: Moliérova Dona Juana, Gogolova Revizora, Shakespearovu Marnou lásky snahu, Godziho Krále jelenem, Dumasovy Mušketýry, Goldoniho Lháře, Cervantesova Dona Quijota a Prokletí rodu Baskervillů aneb pozor zlý pes! na motivy knihy A.C. Doyla. Kromě uměleckého ředitele festivalu Viléma Dubničky režírovali i Michal Lang, Petr Svojtka a Zdeněk Bartoš. Divadelní léto má i svého dvorního scénografa, kterým je již několik let Pavel Kodeda. V roce 2015 vznikla v rámci vedlejšího programu i pohybová inscenace NOs, na které spolupracovala choreografka Adéla Laštovková-Stodolová, již od počátku spolupracujeme s šermířem Karlem Basákem.

DL má za stálou diváckou základnu, která již překročila hranici 8 000! Přibližně stejný počet mám Divadelní léto i fanoušků na fb.

V rámci DL již několik let funguje projekt OPEN ART, v rámci kterého otevíráme široké skupině kulturních fandů především z řad studentů a mladší generace možnost přímo se účastnit prací na vzniku představení. Účastníci projektu se mohou učit produkční práci, producentské činnosti, nahlédnout do dramaturgie, režie, podílet se na propagační činnosti, foto nebo video-dokumentaci představení, grafice, podílet se na technickém zajištění představení, zvukařské nebo osvětlovačské práci, nahlédnout do práce scénografa nebo kostýmních návrhářů, věnovat se divadelní kritice atd. Studenti obvykle začínají na DL jako brigádníci – pořadatelé či pomocný technický personál, postupem času se dále vyvíjí a pak třeba odchází a věnují se zvolené umělecké profesi profesionálně. V rámci OPEN ART jsme pomohli k osobnímu rozvoji již několika produkčním, hercům apod.

Více na www.divadelnileto.cz

Divadelníléto na Facebooku

Fotogalerie